Uległeś wypadkowi, który uniemożliwił Ci dalsze wykonywanie swojej dotychczasowej pracy? A może jesteś osobą niepełnosprawną od urodzenia i myślisz, że kończąc szkołę pozostanie Ci już tylko życie “od pierwszego do pierwszego” z niskiej renty? Nic bardziej mylnego, praca “home office” będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem – sprawdź jak przygotować się do rekrutacji zdalnej, tak aby z powodzeniem przejść zdalnie rozmowę kwalifikacyjną.

Rekrutacja zdalna to nic innego jak rozmowa z kandydatem do pracy przez telefon, czy komunikator wideo. Szukasz w internecie ogłoszenia, wysyłasz swoje CV, umawiasz się na rozmowę    z przyszłym pracodawcą… w sumie prawie jak każda “normalna” rekrutacja, z tą różnicą, że nie musisz nigdzie iść, aby ją odbyć. Wystarczy włączyć komputer lub odebrać telefon i odpowiednio się zaprezentować.

Jeśli poszukujesz pracy, którą będziesz wykonywać we własnym domu, a siedziba firmy, do której aplikujesz znajduje się na drugim końcu kraju, musisz być przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon lub kamerkę internetową. Każdy kontakt z przyszłym pracodawcą jest stresujący, ale przeprowadzany online może przysporzyć nam jeszcze większego stresu, ponieważ często zdarza się, że rozmowa nie jest ustalona na konkretną godzinę, więc gdy nagle zadzwoni telefon, możemy być wtedy w samochodzie lub w sklepie. Na pytania-jak przygotować się do rekrutacji zdalnej i czego możemy się spodziewać odpowiedziała Pani Malwina Łompieś – specjalista ds. HR., która swoją karierę również zawdzięcza pracy zdalnej.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez starających się o pracę i biorących udział w rekrutacji zdalnej?

– Bardzo często spotykanym błędem jest źle wypełniona klauzula RODO. Kiedy dostajemy aplikacje, a w klauzuli zamiast nazwy naszej firmy, jest inna, wówczas aplikacja jest ona nieważna. W takim przypadku musimy kontaktować się z osobą aplikującą, aby przesłała nam prawidłowe CV. Jeszcze jedną nieścisłością podczas rekrutacji jest fakt, że ludzie nie wiedzą, na jakie stanowisko kandydują i gdzie o pracę się starają. Kiedy pada pytanie „Co wiesz o naszej firmie?”, w słuchawce następuje cisza…, bo nie mają pojęcia. Wtedy informuję kandydatów lojalnie, że nie wygląda to zbyt dobrze, kiedy nie wiedzą nic o potencjalnej firmie, w jakiej chcieliby pracować.. Wypadałoby znać nazwę i umieć powiedzieć o niej chociaż jedno zdanie. Wytłumaczenie, jakie często słyszę, jest takie, że „złożyłem kilka aplikacji”, jednak to nie do końca tłumaczy ich niewiedzę. Jeżeli komuś zależy na pracy to powinien się przygotować, warto wziąć zeszyt, kartkę czy na komputerze zanotować, gdzie aplikowaliśmy. Takie przygotowanie pokazuje czy ta dana osoba jest dobrze zorganizowana, a to liczy się w pracy. Podsumowując, są dwa podstawowe błędy, czyli niewiedza, pomimo, że my w naszych ofertach jasno informujemy, kto rekrutuje i dla kogo rekrutujemy, no i drugi błąd – źle wypełnione klauzula RODO. Błędy, jakie popełniają ludzie… nie kategoryzujemy w ten sposób naszych kandydatów, każdy stara się jak najlepiej i mamy świadomość, że stres może wprowadzić zamieszanie.

Co i jak przygotować do rekrutacji zdalnej? Odpowiednie miejsce, sprzęt, dokumenty..?

– Jako fundacja, która rekrutuje osoby z niepełnosprawnościami, potrzebujemy jasno i przejrzyście napisane, w pełni wypełnione CV, oraz informację o schorzeniu. Gdy mamy stanowiska, gdzie wymagana jest sprawność kończyn górnych to musimy mieć świadomość jaka jest niepełnosprawność osoby, którą rekrutujemy. Informacja o schorzeniu, stopień niepełnosprawności, czyli takie podstawowe informacje. I to jest dla nas najważniejsze, w zależności od rekrutacji, prosimy również o portfolio czy inne rzeczy, a do samego procesu CV, może być list motywacyjny, który bardzo często nie jest dołączony. Przyznam, że ja lubię czytać listy, ale nie wymagamy tego, ale dostajemy czasem, ale to jest fajne, bo dzięki temu widać zaangażowanie i jest to mile widziane w naszej firmie. Ważne jest również miejsce, z którego będziemy rozmawiać. Powinno być ono odosobnione, zapewniające komfort ciszy zarówno dla kandydata jak i rekrutera. Takie, gdzie można swobodnie rozmawiać, nie narażając się na zdekoncentrowanie i zaburzenia toku rozmowy.

Jaka jest różnica między rekrutacją stacjonarną, a zdalną?

– Wszystko zależy od tego, kogo chcemy zrekrutować, ponieważ jeśli będziemy szukali pracownika fizycznego, będzie nam ciężko ocenić to przez internet. Szukamy „przez internet” do pracy zdalnej, więc jest nam zdecydowanie łatwiej.

Jak ułatwić rekruterowi jak najlepsze poznanie naszej osoby?

– Powinniśmy być otwarci jako kandydaci. Musimy z jak najlepszej strony się pokazać, czyli nie ukrywać żadnych informacji. Kiedy mamy jakieś niedociągnięcia, kiedy jest wymagany Excel, a na przykład nie do końca się na nim znamy, to nie mówmy, że jesteśmy mistrzami Excela. Powiedzmy jasno, że może w pełni nie potrafimy go obsługiwać, ale chcemy się dokształcić. Jeżeli mamy problem i boimy się kontaktu z klientem, a jest prawdopodobieństwo, że na tym stanowisku będzie kontakt bezpośredni   z klientem, też o tym mówmy. Nie ma co ukrywać czegokolwiek, ponieważ mamy swoje doświadczenie, prędzej czy później dowiemy się i wyłapiemy te niedociągnięcia, a kiedy ukryjemy coś, zataimy, okłamiemy, palimy za sobą mosty.

Ile może trwać rekrutacja zdalna ?

– Myślę, że około tygodnia. Od pierwszej rozmowy poprzez test, bo my wysyłamy testy weryfikujące umiejętności, dajemy jakiś czas do jego wykonania i potem ostatnim etapem jest rozmowa z decydentem, do którego też oczywiście musimy się dostosować, no i w rezultacie decyzja decydenta, więc myślę, że tak w granicach tygodnia.

Co zrobić, kiedy sprzęt zawiedzie i nie słyszymy rekrutera albo on nie słyszy/widzi nas?

– Przede wszystkim należałoby sprawdzić, czy mamy włączony mikrofon, czy są podłączone słuchawki, skontaktować się z tym rekruterem, czyli napisać smsa lub zadzwonić. Na pewno nie rozłączać się bez słowa. Jeżeli mamy taką możliwość skontaktować się na komunikatorze, jeśli rozmowa odbywa się na Skype, to można napisać, że mamy jakieś problemy techniczne, zresetować komputer, no i pozostawić już tę decyzję rekruterowi, bo bardzo często zdarza się, że przekładamy taką rozmowę lub proponujemy inny tor tej rozmowy.

Zatem podsumowując, jeśli starasz się o pracę zdalną:

  • dokładnie wypełnij swoje CV przed jego wysłaniem, sprawdź, czy nie ma w nim błędów
  • przed rozmową kwalifikacyjną sprawdź sprawność komputera, słuchawek, mikrofonu
  • aplikując na konkretne stanowisko postaraj się zdobyć jakieś informacje o firmie, w której ewentualnie zdobędziesz pracę, bądź szczery w trakcie rozmowy rekrutacyjnej,
  • nie ubarwiaj swoich umiejętności, ponieważ kłamstwo ma krótkie nogi i możesz nim sobie tylko zaszkodzić.
  • Bądź gotowy na to, że rekrutacja zdalna może potrwać około tygodnia, będziesz musiał przejść nie tylko rozmowę kwalifikacyjną, ale być może wypełnić też różnego rodzaju testy sprawdzające Twoje kompetencje.