W wyniku pandemii COVID-19 wiele osób z dnia na dzień zostało zmuszone do wykonywania swoich zajęć służbowych w domu. Praca zdalna często wymaga długotrwałego korzystania z komputera oraz innych narzędzi jak telefon komórkowy czy komunikatory. “Home office” może nieść za sobą obciążenia psychiczne, jak i fizyczne. Jak, zatem stworzyć sobie komfort w domowym zaciszu, tak aby wykonywane przez nas zajęcie nie miało negatywnego wpływu na nasze samopoczucie i organizm?

Każda osoba przed rozpoczęciem zleconych jej zadań powinna przejść badania zalecone przez lekarza medycyny pracy oraz zapoznanie się z zasadami BHP. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy poprzez wsparcie w organizacji odpowiedniego stanowiska pracy zdalnej oraz ocenę ryzyka wynikającego z pracy zdalnej. Jednak, wykonując pracę w domu sami mamy największy wpływ na bezpieczeństwo i komfort w pomieszczeniu, w którym wykonujemy swoje zajęcie. Powinniśmy wyznaczyć oddzielny pokój, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzał. Mieszkając np. w kawalerce będzie to trudne, ale czasem wystarczy odgrodzenie się ścianką działową lub parawanem, tak aby nie rozpraszał nas telewizor, czy bawiące się dzieci. Kolejnym ważnym aspektem jest ustawienie komputera w oświetlonym miejscu, gdzie będziemy mogli wygodnie usiąść. Złym pomysłem jest praca z laptopem na kolanach, ponieważ po kilku godzinach będzie na tym cierpiał nasz kręgosłup. Zaleca się tak przygotować swoje stanowisko, żeby jak najmniej rzeczy odciągało naszą uwagę. Ważne jest również to, aby zaczynać swoje zajęcie, będąc wypoczętym, a wykonując pracę w domu mamy możliwość wyspać się. Po przebudzeniu nie musimy od razu włączać komputera. Aby nasz umysł był jak najbardziej efektywny, ważny jest dobry sen, zjedzenie śniadania przed pracą, wyprowadzenie psa, czy przeczytanie wiadomości w mediach społecznościowych tak, aby nic nie rozpraszało naszej uwagi, gdy zasiądziemy już do komputera, czy dokumentów. Jeśli nie chcemy, by praca w domu, miała niekorzystny wpływ na nasze zdrowie należy pamiętać, aby podczas przysługującej nam 5-minutowej przerwy wstać, odejść od komputera, podejść do okna, żeby dać odpocząć zmęczonym oczom lub wykonać kilka prostych ćwiczeń np. skłonów. Należy również pamiętać o tym, aby zaplanować dłuższą przerwę na zjedzenie posiłku, tak aby nie spożywać go wśród walających się dokumentów lub przy laptopie. Długotrwałe siedzenie przy monitorze może wiązać się z dolegliwościami narządu wzroku, warto więc pamiętać o tym, aby robić częste, krótkie przerwy na to, żeby oderwać wzrok i zapobiec zmęczeniu oczu.

Podsumowując, aby nasze stanowisko pracy zdalnej było bezpieczne i ergonomiczne należy dostosować je optymalnie do własnych upodobań i potrzeb, pamiętając o zachowaniu zasad BHP, tak aby nie przeciążać organizmu, nie narażać na problemy zdrowotne. Nieprzystosowane stanowisko ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo i wydajność pracownika. Może powodować stres, zmęczenie, rozkojarzenie i gorsze samopoczucie.